Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki to duże wyzwanie. Warto przygotować dobrze przemyślany projekt, aby pomieszczenie było komfortowe w codziennym użytkowaniu i atrakcyjne wizualnie. Biorąc pod uwagę konkretne wskazówki można w pełni zagospodarować każdy centymetr przestrzeni.

Jakie kolory idealnie się sprawdzą w małej łazience?

Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę 4m2, należy przede wszystkim rozważyć, w jakich kolorach powinna być ona urządzona. Z pewnością świetnie się sprawdzą jasne barwy, które będą odbijały światło np. biel, odcienie pastelowe czy kremowe. W ten sposób pomieszczenie może się wydawać obszerniejsze. Warto jednak zaznaczyć, że decydując się na ciemniejsze barwy w niektórych miejscach nie do końca będzie widać, w którym miejscu kończy się ściana i zaczyna sufit.

Wyposażenie małej łazienki

Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna, kluczowe będzie właściwe rozplanowanie przestrzeni. Zarówno umywalka, kabina prysznicowa czy toaleta powinny być ustawione w taki sposób, aby korzystanie z nich było wygodne i komfortowe. W łazience, która jest bardzo wąska, lustro z umywalką warto umieścić na wprost wejścia. W pomieszczeniach o takich wymiarach zwykle o wiele lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa niż wanna.

Nowoczesna łazienka

Planując, jak urządzić małą łazienkę, dobrze jest także postawić na podwieszane sprzęty. Brak nóżek gwarantuje efekt bardziej przestronnego pomieszczenia. Podwieszana toaleta, umywalka czy wszelkie szafki wyglądają lekko i nie przytłaczają aż tak bardzo. Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę z pralką, warto przemyśleć, w którym miejscu ustawić urządzenie piorące, aby nie zagracić całej przestrzeni.

Światło w małej łazience

W niewielkich łazienkach niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Zamiast klasycznego oświetlenia sufitowego, które może optycznie zmniejszyć pomieszczenie i je obniżyć, warto postawić na dodatkowe, boczne punkty świetlne. Odpowiedni ich dobór oraz rozplanowanie, pozwala zmienić postrzeganie pomieszczenia. Świetnym wyborem są lampy montowane przy lustrze, a także charakterystyczne kinkiety lub taśmy LED. Możliwości jest wiele, a znaczenie ma także barwa światła.

Urządzenie łazienki o małym metrażu nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak przestrzegając kilku zasad, można osiągnąć naprawdę interesujący efekt. Oprócz zastosowania odpowiednich kolorów i oświetlenia oraz przemyślanego rozkładu mebli i urządzeń, ważne jest także to, aby pomieszczenie było uporządkowane i nie wkradł się w nie żaden chaos.