Zabezpieczenie i przygotowanie ogrodu na zimę
Właściwe zabezpieczenie ogrodu na okres zimowy pozwala zadbać o kondycję roślin, aby w kolejnym sezonie, czyli wiosną i latem na nowo móc się nimi cieszyć. A zatem: jak przygotować ogród na zimę?
Jak przygotować ogród na zimę? Nawożenie i ochrona roślin
W okresie jesiennym należy zadbać o właściwe nawożenie i podlewanie roślin. Powinno być to wykonane przed nadejściem pierwszych mrozów. Warto kupić specjalne nawozy jesienne, o podwyższonej zawartości potasu i fosforu, które pozwolą roślinom przezimować, a wiosną zacząć nowy okres wegetacji.
Nawożenie dotyczy zwłaszcza roślin, które nie przerywają czynnego parowania, co powoduje, że w okresie zimowym nie zrzucają liści. Równie istotne znaczenie ma ich nawodnienie, aby przetrwały bez uszczerbku zimę. Nawożenie pomaga też zgromadzić w tkankach roślin odpowiedni zapas wody, co jest istotne zwłaszcza wówczas, gdy jesień nie jest deszczowa, a ilość opadów jest niewielka. Wówczas warto przed okresem zimowym obficie podlać cały ogród, tak aby gleba została głęboko nawilżona na okres kilku zimowych miesięcy.
Jak zadbać o rabaty ogrodowe przed zimą?
Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć ogród na zimę, aby rabaty nie uległy zniszczeniu i kiedy to zrobić? To właśnie jesień jest odpowiednim czasem aby przygotować rabaty na nowy sezon wiosenny. W tym celu należy je dokładnie przekopać, ale nie grabić. Istotne znaczenie ma pozostawienie skib ziemi, aby w ten sposób gromadziła się w nich odpowiednia ilość opadów, co jest niezbędne dla wiosennej wegetacji. Można też użyć nawozów np. fosforowych lub potasowych.
Okres jesienny to również czas, kiedy należy wykonać zabieg wapnowania. Warto pamiętać, że odpowiednią dawkę nawozu należy równomiernie rozsiewać na całej powierzchni rabat i dokładnie mieszać grabiami z warstwą ziemi. Nigdy nie powinno się łączyć nawożenia z wapnowaniem i należy zachować co najmniej trzytygodniowe odstępy pomiędzy jedną a drugą czynnością.
Jak przygotować ogród do zimy?
O czym jeszcze warto pamiętać? Z pewnością przed rozpoczęciem zimy warto też dokładnie skosić trawnik. Ostatnie koszenie powinno odbywać się w październiku, a czasem nawet w listopadzie, jeśli jest wysoka temperatura. Oczywiście niezbędne jest również zebranie liści, które spadły z drzew i krzewów, aby nie zalegały na ziemi, tworząc tym samym pleśń śniegową. Jeśli posiadamy staw lub oczko wodne, to również i one wymagają wyczyszczenia przed zimą i w tym celu należy rozciągnąć siatkę na całej tafli wody i zebrać opadnięte liście.