Jak zaprojektować szafę?

Przestronna szafa umieszczona w przedpokoju lub sypialni to dobry sposób na uporządkowanie rzeczy i schowanie domowych sprzętów. Taka szafa musi być idealnie dopasowana do dostępnej przestrzeni oraz powinna być także na tyle duża, aby wygodnie pomieściła wszystkie ubrania. A jak zaprojektować szafę?

Jak zaprojektować szafę w mieszkaniu?

Wysoka szafa może zająć całą powierzchnię ściany lub tylko jej część oraz powinna doskonale komponować się z wystrojem całego pomieszczenia. A jak zaprojektować szafę w mieszkaniu? Pierwszym krokiem będzie znalezienie idealnego miejsca na montaż szafy. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest stawianie szaf we wnękach, dzięki czemu pomieszczenie nie ulegnie optycznemu pomniejszeniu. Planując montaż szafy, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • wysokość,
  • głębokość,
  • liczba półek i szuflad,
  • liczba i wysokość drążków.

Jeśli w szafie mają wisieć ubrania, to minimalna głębokość powinna wynosić 50-60 cm, żeby odzież nie pogniotła się w trakcie przechowywania. Poza tym do szafy trzeba również wybrać odpowiednie drzwi przesuwne lub fronty, które sprawią, że będzie się doskonale prezentowała w danym pomieszczeniu.

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Szafa musi być przede wszystkim praktyczna, dlatego wiele osób zastanawia się, jak zaprojektować wnętrze szafy, by pomieścić w niej odzież i obuwie. W tym celu warto postawić na długi drążek umieszczony na wysokości około 170 cm, gdzie będzie można powiesić ubrania w odpowiednich odstępach. Między drążkiem a półką trzeba zostawić co najmniej kilkucentymetrową przerwę, aby móc swobodnie układać na nim wieszaki.

Kolorowe ubrania na wieszakach

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?

Szafy w przedpokoju sięgają aż do sufitu i powinny zostać wyposażone w specjalne półki na obuwie, szuflady z systemem hamowania oraz pudełka i przegródki na drobne akcesoria.

Na co warto zwrócić uwagę, projektując szafę?

Szafy w zabudowie to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala wybrać dowolną liczbę i konfigurację półek oraz szuflad. A jak zaprojektować szafę? Ważnym kryterium powinno być dostosowanie wysokości i głębokości półek do wielkości sprzętów, które chcemy przechowywać w szafie. Jeśli ma się tam znaleźć miejsce na drabinę, deskę do prasowania czy odkurzacz, to półki muszą mieć odpowiednie wymiary. Poza tym to ważne, by drzwi przesuwne nie przesłaniały szuflad i nie blokowały dostępu do poszczególnych części szafy.

Gdy już wiadomo, jak zaprojektować szafę, można przystąpić do złożenia zamówienia na konkretną konfigurację. Taka indywidualnie dopasowana szafa doskonale się sprawdzi w codziennym użytkowaniu i sprawi, że utrzymanie porządku będzie proste i przyjemne.